top of page

A babaúszásról - avagy mire és miért jó a babaúszás?

Kedves Szülők! Szeretettel köszöntöm Önöket és gyermeküket a Kis Delfinek baba- és gyermek úszásoktatás honlapján. Nagyon örülök, hogy érdeklődnek a foglalkozások iránt! Hiszek abban, hogy gyermekeik számára az egyik legtermészetesebb, leghatékonyabb mozgásfejlesztő módszert választják.

MI MINDENRE JÓ A BABAÚSZÁS?

A vízzel való kapcsolat már a magzati életben kezdetét veszi. A születés után a vízzel való érintkezéssel a babában felidéződik ez az emlék, újra átéli a víz és a szülő által nyújtott biztonságot. 

Csecsemőkorban fokozatosan fejlődik az irányított mozgás. Először a nagy izomnyalábok mozgásainak ellenőrzése indul meg, ezután történik a finom mozgások beidegződése.

 

A babaúszást 3 hónapos kortól elkezdheti gyermeke, ha túlesett a kötelező védőoltásokon és köldök csonkja teljesen meggyógyult, valamint immunrendszere is megfelelően fejlett. De bármely életkorban elkezdhető, azonban fontos a heti rendszeres gyakorlás, mert csak így érhető el a kívánt mozgásfejlesztő hatás. 

Kisgyermekeknél 6-7 hónapos korig működik a búvár reflex. A búvár reflex az a képesség, ami meggátolja, hogy a víz alatt a légutakba víz kerüljön. Ha a baba arcát víz éri, automatikusan az órán át fújja a levegőt, száját be- és a gégeporcot lezárja. A korai kezdéssel ezt az ösztönösséget tudatossá tehetjük.

Fontos tudni, hogy a babaúszás nem klasszikus úszásoktatás, hanem mondókákkal, énekekkel kiegészített játékos vízhez szoktatás, mozgásfejlesztés. 2,5-3 éves kor után kezdődnek azok a szabad mozgások a vízben -lebegések, siklások, légzőgyakorlatok, merülőjátékok-, amelyek előkészítik a tényleges úszásoktatást.

AZ ÚSZÁS POZITÍV HATÁSAI

A víz közegében történő mozgás jó hatással van a kicsik szervezetére, fejleszti mozgáskészségüket, kondícionális és koordinációs képességeiket.

A mozgásfejlődés szempontjából nagy hangsúlyt kapnak a funkció játékok. Általuk gyakorolja a gyermek a különböző mozgás végrehajtásokat, amelyek idegrendszeri fejlettség függvényében egyéni adottságokra épülve fejlődnek.

 

A motoros képességek fejlesztése csak komplex módon lehetséges. Tekintettel arra, hogy a csecsemők és kisgyermekek csont- és izomrendszere gyenge, szárazföldön nem képes még jól mozogni ezért a terheléshez, ellenállások leküzdéséhez a legideálisabb természeti közeg a VÍZ.

 

A vizes játékok hatására fejlődik az idegrendszer a tudatos tanulás, figyelem, probléma megoldó készség, beszédértés, beszédfejlesztés, memória.

A szociális készségek alakításában is segít a babaúszás, mivel bekerül egy azonos korú gyermekekből álló csoportba, velük hétről hétre találkozhat, kommunikálhat, játszhat.

 

Ez a tapasztalat a későbbiek során elősegíti más közösségekbe való (bölcsőde, óvoda) beilleszkedést, kapcsolattartást.

Szeretettel várom Önöket és gyermeküket a Kis Delfinek közé!

bottom of page